Karlín žije
15.6.2017

Viadukt v Karlíně čeká rozsáhlá rekonstrukce

Negrelliho viadukt

Za skoro 170 let své existence Negrelliho viadukt nezažil rekonstrukci takového rozsahu, jakou si užije teď. Za téměř jednu a půl miliardy korun se toho dá zvládnout hodně. Obnovu viaduktu výrazně pocítí Karlín, Holešovice a Bubny.

O kompletní opravě viaduktu se mluvilo už v roce 2010, ale začne se s ní až letos. Když dnes postavíte most, počítáte, že bude mít životnost zhruba sto let. U viaduktu dokončeného v roce 1849 lze tedy očekávat spoustu nezbytných oprav. Rekonstrukce by měla trvat tři roky a jejím výsledkem by měla být nejen stabilní, ale také stylově sjednocená stavba zohledňující architekturu poloviny 19. století.

Vyklidí se veškeré prostory pod mostem: parkoviště, garáže, dílny… Vestavby v obloucích se demontují a obnoví se i samotné základy pilířů do hloubky jednoho a půl metru. Oblouků je celkem sto a opravovat se budou všechny. Kontrolou projde každý z tisíců žulových nebo pískovcových kamenů a stavbu si dobře pohlídají i památkáři.

Vlaky z Masarykova nádraží pojedou přes viadukt naposledy 3. července 2017. Konec stavby se plánuje na leden 2020. Po celou tu dobu bude na bubenečské straně viaduktu fungovat provizorní zastávka Praha-Bubny. I Florenc už chystá dočasná opatření, protože během rekonstrukce kleneb v úseku u nádraží se musí přesunout devět autobusových stání. Stavba se samozřejmě neobejde bez hluku a prachu, ale po jejím dokončení bude provoz na viaduktu tišší než dnes díky antivibračním rohožím.

Víc než zmíněná omezení se asi některých obyvatel Karlína dotkne ztráta garáží, dílen a pivnice U Fandy. Tenhle podnik se pod obloukem viaduktu držel od roku 1996 a jeho majitel se ani teď nehodlá vzdát svého oblíbeného povolání – už hledá nové prostory pro svou hospodu.

Místo pivnice a garáží nás pod mostem možná čekají kavárny a galerie. Současný projekt na opravu viaduktu s úpravou okolí sice nepočítá, ale pražští architekti sdružení v Centru pro středoevropskou architekturu se snaží přesvědčit Správu železniční dopravní cesty, pražský magistrát a radnici v Praze 8, že by se hodilo zvážit aspoň osvětlení pod mostem. Na akci Léto pod viaduktem jim ukázali, jak by to vypadalo, kdyby v uvolněných obloucích fungovalo rekreační sportoviště, bistro nebo třeba pódium. Teď už jen čekají, zda se najde pro jejich záměr dostatek finančních prostředků.

Přečtěte si také náš článek Negrelliho viadukt.


Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN