Karlín žije
18.1.2017

Sídliště Invalidovna

V Praze existuje sídlišť celá řada, ale to na okraji Karlína je historicky skutečně unikátní. Invalidovna se často spojuje s přívlastkem experimentální. Až se vás někdo zeptá proč, odpovědět mu můžete tohle:

Pro nesmírnou diverzitu celku, rozmanité prostředí a promyšlenou občanskou vybavenost včetně uměleckých děl mezi urbanistickými konstrukcemi. Proto.

Koncept pro zhruba 4 100 lidí získal do svých rukou tým Pražského projektového ústavu. Projekt vedl Josef Polák, v užším týmu pak probíhal pod taktovkou Vojtěcha Šaldy. Invalidovna měla být samostatná jednotka, jakési město ve městě. Nejenže pro ni architekti navrhli veškerou potřebnou občanskou vybavenost, ale dokonce šlo o první pražské sídliště se samoobslužným supermarketem.

Historie sídliště sahá do 50. let minulého století

První, zásadnější etapa výstavby se datuje mezi roky 1959–1964, kdy se postavily obytné domy a hliníkový hotelový dům – jedinečná stavba s hliníkovou fasádou (Rezidence Expo) dnes patří mezi kulturní památky České republiky. Měla sloužit jako ekonomicky přijatelné řešení pro mladé svobodné lidi a mladé páry, pro které tu byla i jídelna a prádelna.

V posledním roce první etapy se v tzv. sendvičovém domě* poblíž ulice Sokolovská otevřela první expozice s deseti ukázkovými byty, považovanými za vzor pro budoucnost interiérového designu. Expozici tehdy navštívilo neuvěřitelných 75 000 lidí. Místnosti měly jednoduché vybavení většinou z kovu či plastu. Nábytek byl lehký a vzdušný, protože byty měly být hlavně jednoduché a funkční.

Druhá etapa výstavby v letech 1964–1967 se soustředila hlavně na finalizaci občanské vybavenosti. Jako poslední z domů na sídlišti Invalidovna vyrostl hotel Olympik dokončený v roce 1971. Jméno dostal podle olympijského stadionu, který se plánoval na Maninách, ale k jehož realizaci nikdy nedošlo. A tak Olympik místo na počátku stadionu pro vrcholové sportovce stanul na konci sídliště Invalidovna – zábavná hříčka osudu…

* Sendvičové domy kombinovaly průchozí patra obsluhovaná výtahy a patra, do nichž se dalo dostat pouze po schodišti.

Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN