Při procházce Karlínem jste určitě narazili na obrovskou oranžovou stavbu na nároží ulic Křižíkova a Thámova. V minulosti sloužila jako důležitá budova firmy Českomoravská-Kolben-Daněk, dodnes existujícího výrobce součástek pro elektrárny, plynárny a dopravní prostředky. Na známou značku narážíme skoro každý den, a přitom málokdo ví, že kořeny má i v Karlíně.
Na většině budov samozřejmě zapracoval zub času i ruka přírody. V některých případech byla poškození tak rozsáhlá, že opravy by byly nákladnější než demolice. Příběh těchto staveb se tedy uzavřel a nenávratně zmizely. Jiné se však podařilo zachovat, byly renovovány a dnes slouží jako bytové domy či kanceláře.
Jak to celé vzniklo?
Vznik podniku Českomoravská-Kolben-Daněk neboli ČKD se datuje do roku 1927. Na začátku bylo spojení třech toho času největších hráčů na trhu. Máme na mysli firmy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Elektrotechnická a. s. a Akciová společnost strojírny, za níž stál Čeněk Daněk.
Roku 1854 Čeněk Daněk založil v Karlíně společnost Daněk a spol. Nemohl tehdy tušit, že tím vlastně položil základ jednoho z největších prvorepublikových podniků. Jeho firma se zabývala především výrobou zařízení pro cukrovary. V roce 1872 se spojila s firmou Breitfeld & Evans, jež vyráběla parní stroje. Tak vznikla Akciová společnost strojírny, která se zaměřovala zejména na výrobu zařízení pro mlýny, pivovary, cukrovary a další.
Areál ČKD
Obrovský strojírenský areál se rozprostíral mezi ulicemi Křižíkova, Thámova, Pernerova a Šaldova. Začal se stavět už roku 1857 podle plánů architekta Matěje Blechy. Dodnes je na budovách znát průmyslová architektura doby, kdy vznikly.
1. V budově Breitfeld a Daněk na adrese Křižíkova 36 se vyráběly plechové kotle. Odtud „Plechárna“, jak se továrně v minulosti přezdívalo. Kdysi mívala jedno podlaží, dnes má čtyři. Architekti tím dali do kontrastu staré průčelí stavby s novými urbanistickými prvky.
2. Součástí komplexu byly taktéž strojírny ČKD Dukla. Stavbu byste našli na adrese Pernerova 635/57. Říkalo se jí Šípkárna, neboť za války tady vyráběli ocelové šipky, jež sloužily jako výzbroj do letadel. Budova někdejší energocentrály fasádou stále připomíná časy, kdy byl Karlín na vrcholu své industriální slávy.