Karlín žije
2.5.2017

Průmyslový areál ČKD v Karlíně kdysi zabíral celý blok

ilustrační foto

Při procházce Karlínem jste určitě narazili na obrovskou oranžovou stavbu na nároží ulic Křižíkova a Thámova. V minulosti sloužila jako důležitá budova firmy Českomoravská-Kolben-Daněk, dodnes existujícího výrobce součástek pro elektrárny, plynárny a dopravní prostředky. Na známou značku narážíme skoro každý den, a přitom málokdo ví, že kořeny má i v Karlíně.

Na většině budov samozřejmě zapracoval zub času i ruka přírody. V některých případech byla poškození tak rozsáhlá, že opravy by byly nákladnější než demolice. Příběh těchto staveb se tedy uzavřel a nenávratně zmizely. Jiné se však podařilo zachovat, byly renovovány a dnes slouží jako bytové domy či kanceláře.

Jak to celé vzniklo?

Vznik podniku Českomoravská-Kolben-Daněk neboli ČKD se datuje do roku 1927. Na začátku bylo spojení třech toho času největších hráčů na trhu. Máme na mysli firmy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Elektrotechnická a. s. a Akciová společnost strojírny, za níž stál Čeněk Daněk.

Roku 1854 Čeněk Daněk založil v Karlíně společnost Daněk a spol. Nemohl tehdy tušit, že tím vlastně položil základ jednoho z největších prvorepublikových podniků. Jeho firma se zabývala především výrobou zařízení pro cukrovary. V roce 1872 se spojila s firmou Breitfeld & Evans, jež vyráběla parní stroje. Tak vznikla Akciová společnost strojírny, která se zaměřovala zejména na výrobu zařízení pro mlýny, pivovary, cukrovary a další.

Areál ČKD

Obrovský strojírenský areál se rozprostíral mezi ulicemi Křižíkova, Thámova, Pernerova a Šaldova. Začal se stavět už roku 1857 podle plánů architekta Matěje Blechy. Dodnes je na budovách znát průmyslová architektura doby, kdy vznikly.

1. V budově Breitfeld a Daněk na adrese Křižíkova 36 se vyráběly plechové kotle. Odtud „Plechárna“, jak se továrně v minulosti přezdívalo. Kdysi mívala jedno podlaží, dnes má čtyři. Architekti tím dali do kontrastu staré průčelí stavby s novými urbanistickými prvky.

2. Součástí komplexu byly taktéž strojírny ČKD Dukla. Stavbu byste našli na adrese Pernerova 635/57.  Říkalo se jí Šípkárna, neboť za války tady vyráběli ocelové šipky, jež sloužily jako výzbroj do letadel. Budova někdejší energocentrály fasádou stále připomíná časy, kdy byl Karlín na vrcholu své industriální slávy. 

budova Breitfeld a Daněk tehdy
budova Breitfeld a Daněk dnes
Šípkárna; Foto: Aktron / Wikimedia Commons
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN