Karlín žije
8.3.2017

Podle koho se jmenují karlínské ulice?

Šaldova ulice v Karlíně

Nedávno jsme vám psali o tom, jak ke svému jménu přišly karlínské tramvajové zastávky a stanice metra. Článek se líbil, a tak pro vás máme další ve stejném duchu, tentokrát o ulicích pojmenovaných podle známých osobností. Alespoň o těch delších ulicích. Víte, kdo byli Thám, Hybeš nebo Vítek?

Březinova

Ulice vznikla roku 1900 a dostala název Rokycanova. Až v roce 1947 se přejmenovala na Březinovu podle českého básníka a spisovatele Václava Jebavého (1868–1929) vystupujícího pod pseudonymem Otokar Březina (asi tušíme, proč nechtěl psát vážnou poezii pod svým pravým jménem). Živil se jako učitel a svůj život zasvětil studiu jazyků a evropské či indické filozofie. Byl samotář poznamenaný úmrtím svých rodičů, což se promítlo do jeho melancholických a ponurých symbolistických děl. Společně třeba s F. X. Šaldou patřil k představitelům České moderny.

Hybešova

Strossmayerova, Vitoldova a od roku 1952 ulice Hybešova. Název dostala po Josefu Hybešovi (1850–1921). Publicista a sociálnědemokratický poslanec říšské rady byl spoluzakladatelem Československé sociální demokracie.

Pernerova

Ulice procházející z jednoho konce Karlína na druhý se jmenovala Žižkova, Olomoucká, a jednu dobu dokonce UNRRA – podle United Nations Relief and Rehabilitation Administration. Tato organizace pomáhala zemím zasaženým druhou světovou válkou. Pernerova se jí říká od roku 1951 po Janu Pernerovi (1815–1845), významném projektantovi a staviteli železnic, díky němuž dodnes stojí karlínský viadukt. Nešťastnou náhodou zahynul při stavbě železnice z Prahy do Olomouce, když si poranil hlavu nárazem do návěstního sloupku.

Šaldova

Původně Poděbradova, pak Jihlavská, potom opět Poděbradova a až v roce 1947 Šaldova. František Xaver Šalda (1867–1937) byl už za svého života velmi uznávaný český literární kritik a vůdčí osobnost kultury své doby. Na Karlově univerzitě přednášel jako profesor dějin moderní literatury.

Thámova

Thámova ulice vznikla spojením Vodní (podle dnes už neexistujícího karlínského ramena Vltavy), Nové a Půtovy v roce 1877. Tehdy ji město nazvalo Karlova po Karlu IV., v roce 1940 si to rozmyslelo a pět let jí říkalo Nymburská, další dva roky zkoušelo znovu Karlovu, ale nakonec vyhrála Thámova. Od roku 1947 tedy nese jméno českého obrozence, herce, básníka, překladatele a dramatika Václava Tháma (1765–1816). Ten už ve svých 17 letech získal doktorát z filozofie a odhaduje se, že přeložil nebo napsal 150 až 200 her.

Vítkova

Vítek z Hory byl pražský měšťan, který ve 14. století vlastnil všechny vinice na vrchu Vítkov, k němuž také Vítkova ulice vede. I v tomto případě šlo původně o tři různé ulice: Kateřinskou, Jakubskou a Úřední. Do Vítkovy se spojily už roku 1870. Od té doby se název ulice nezměnil, kromě let 1940–1945, kdy se jmenovala Terezínská.

O tom, kdo byli Urx a Křižík, se dočtete v článku o karlínských zastávkách a stanicích metra

Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN