Karlín žije
9.2.2017

Negrelliho viadukt

Negrelliho viadukt - pohled z Rohanského nábřeží - Foto: Matúš Ficko

O nejstarším dosud stojícím mostě v Praze se toho napsalo už skutečně mnoho. A co ten druhý nejstarší? Negrelliho viadukt se přes Vltavu klene už 150 let. Táhne se od Masarykova nádraží přes ostrov Štvanice až po holešovické Bubny. 

Jeho stavba byla dokončena v roce 1849. Nevyniká ale jen svým stářím. Délka 1 100 metrů (bez pozdější východní větve) z něj dělá třetí nejdelší most v České republice. Do roku 1910 byl dokonce nejdelším mostem v Evropě a dodnes je nejdelším železničním mostem v Česku.

Věděli jste, že:

•             po svém dokončení měl celkem 87 kvádrových kamenných oblouků?

•             na stavbě pracovalo přes 3 000 dělníků různých národností?

•             je zapsaný do státního seznamu nemovitých kulturních památek?

Město má s Negrelliho viaduktem velkolepé plány

Prostory pod oblouky zatím zejí prázdnotou. Většina z nich je zabedněná, případně v nich jsou úložiště, garáže nebo třeba rychlá občerstvení. V některých jsou vestavěná patra a slouží jako kóje pro dělníky, jiné zase využívá přilehlé autobusové nádraží na Florenci.

Nejnovější plány však navrhují přeměnit tyto unikátní prostory o rozloze 60 až 70 metrů čtverečních v jakýsi „kreativní inkubátor“. V jedné části by měly vzniknout obchůdky se specifickým zbožím, unikátním designem a samozřejmě čím dál oblíbenější kavárny. Ve druhé by zase mohly působit neziskové organizace a nejrůznější ateliéry, v nichž by umělci mohli mít svůj „poměr s múzou“.

Pokud vše půjde hladce, rekonstrukce začne v dubnu. Zdroje uvádějí, že zkrášlování této pomyslné brány do Karlína potrvá zhruba tři roky. Zároveň možná půjde i o počátek budování železničního spojení až na letiště.

Kdo byl Alois Negrelli von Moldelbe?
Projektant, po kterém viadukt dostal jméno, byl za svého života nedoceněný rakouský inženýr. Dnes je proslavený svými konstrukcemi kamenných, především železničních mostů. Podílel se na regulaci velkých řek, o čemž svědčí i jeho přídomek Moldelbe (Moldau – Vltava; Elbe – Labe). Ani viadukt, ani jeho architekt se zprvu nedočkali velkého uznání. Most se v době svého vzniku setkával s kritikou, podobně jako jiné novátorské projekty. Prý byl pro Pražany 19. století estetickou a dopravní překážkou.

Negrelliho viadukt - Foto: Matúš Ficko
Negrelliho viadukt v 19. století
Negrelliho viadukt - Autor: cs:ŠJů – vlastní fotografie, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4323660
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN