…a možná ve střední Evropě vůbec. Jaké rostliny na ní ale porostou, to je zajímavá otázka. Výběr jejich skladby a navržení unikátního zavlažovacího systému byly pro architekty karlínské administrativní budovy Butterfly největším oříškem.
Původní záměr byl definovaný jasně: potřebujeme homogenní zelený porost s druhem trávy schopným přežít celý rok. Najít ho vyžadovalo provádět na farmě dodavatele porostu spousty testů v průběhu souvislých dvanácti měsíců.
Protože má budova oblý tvar, testovalo se působení slunce na jednotlivé části fasády. Nestačilo vybrat jen pár druhů trávy, musí jich být dost, aby přežily na celé ploše exteriéru budovy. Zároveň se muselo vyřešit, jak udržet budovu zelenou celoročně. Zvolené rostliny musí být namíchané tak, aby budova nebyla nudně šedivá, žlutá nebo hnědá, až v zimě určité druhy uschnou nebo uhynou. Testovala se tedy řada trav, popínavých rostlin, stálezelených druhů jako břečťan a tak dále.
Nakonec se z asi stovky testovaných vybralo deset druhů rostlin. Některé kvetou, některé jsou zelené celoročně... I kdyby měl nastat nějaký problém, vždy nějaká z nich přežije. Jsou promíchané a rovnoměrně rozprostřené po celé budově. Zelená fasáda se skládá z jednotlivých vertikálních zahrad
Celkem vznikne na Butterfly 624 „zelených panelů“ o celkové ploše 1 500 m2. Dohromady na nich poroste asi 60 000 rostlin.
Jak se staví živá organická budova
„Hodně lidí dělá rostlinné fasády v lobbies a atriích, ale v České republice ve skutečnosti neexistuje budova se zelenou fasádou o takové rozloze, jako bude mít Butterfly. Ale jak přesně ji udělat? Existuje několik systémů, třeba i natolik sofistikovaných, že pracují s počítačem napojeným na každou rostlinu, se serverem ve sklepě a správcem, který dohlíží na každou rostlinku a říká si: Áááha, XY potřebuje víc vody! Před pár lety tu byly jen takovéto sofistikované systémy. Dnes už je to jednodušší,“ směje se hlavní architekt projektu Butterfly David Chisholm z kanceláře CMC Architects.
Princip, na němž bude fungovat péče o fasádu Butterfly, je následující:
Rostliny se umístí do malých umělohmotných květináčů napojených na síť trubek a hadiček, neustále plnou vody. Systém má vlastní strojovnu, kde se přívodní voda upravuje, filtruje a obohacuje o hnojivo. Až takto upravená se pak dávkuje rostlinám. U fasády tedy nemusí viset zahradník s rozprašovačem a rostliny ostřikovat. Když zvadnou, jednoduše se vyndají a nahradí jinými. Není potřeba ani měnit kabely či dráty, ani zapojovat počítač. Je to tak jednodušší a levnější.