Karlín žije
31.1.2017

Karlínský tunel

Pohled z tunelu do Karlína

Kdybyste šli z Karlína na Žižkov před 60 lety, cesta přes vrch Vítkov by vám trvala půl hodiny. Tunel pro pěší ji zkrátil na pouhé čtyři minuty – není divu, že se ho dělníci docházející do tehdy průmyslového Karlína nemohli dočkat. Nestavěl se však pro ně, ale pro prezidenta.

Začal se stavět v roce 1949 a oficiálně jej otevřeli roku 1953. Prezident Antonín Zápotocký ho dostal jako dárek k 63. narozeninám (takový decentní dárek za 12 milionů Kčs). Z jednoho konce na druhý měří 303 metrů a dosahuje převýšení přes 8 %. Žižkov je totiž položený o téměř 29 metrů výš než Karlín.

Původně měl mít tunel dvě větve – jednu pro chodce a jednu pro tramvaje a auta. Ta pro dopravu měla být delší a méně do kopce. Její plány však zůstaly pouze na papíře. Zato se podařilo dokončit protijaderný kryt, do něhož se vstupuje dveřmi, které míjíte v tunelu. Naštěstí nikdy nebylo potřeba ho využít, ale dodnes se o něj pro jistotu stará Správa služeb hlavního města Prahy a udržuje ho v použitelném stavu.

Tunel má své (nejen akustické) kouzlo, které už nejednou využili filmaři. Jistě si vybavíte scénu z kultovních Samotářů nebo třeba z filmu Děti noci. A často vám v něm na cestu zahrají různí alternativní umělci, užívající si skvělé ozvučení. 

Pohled z Karlína do tunelu :)
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN