Karlín žije
13.7.2017

Karlínská synagoga zaujme historií i architekturou

Foto: Jiří Koťátko

Budova bývalé synagogy v Karlíně má pozoruhodnou historii, i proto na ní najdeme prvky několika architektonických slohů. Od jejího založení v roce 1861 se mnoho změnilo, stále ale zůstává jednou z historických dominant Karlína a využívá se převážně pro náboženské účely.

V Karlíně se v 19. století rozrostla židovská obec natolik, že potřebovala vlastní synagogu. Ta byla postavena nedaleko Karlínského náměstí, ve Vítkově ulici, a to v letech 1857–1861. Ve stejné době přitom probíhala i výstavba římskokatolického karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Věděli jste, že…?

  • Za první republiky docházela do synagogy českoněmecká židovská spisovatelka Lenka Reinerová.
  • Židovská obec v Karlíně byla opravdu aktivní, měla i svoje starosty a základní školu.
  • Povodně v roce 2002 poničily exteriér i interiér synagogy, jako zázrakem ale přežilo zdejší nejvýznamnější umělecké dílo – Křížová cesta sochaře a grafika Františka Bílka.

Střídání architektonických slohů i církví

Karlínská synagoga kombinuje maurský a novorománský sloh. Během stavebních úprav mezi lety 1928­­–1930 byl její interiér přestavěn ve funkcionalistickém stylu. V nové podobě už ale sloužila židovské obci jen krátce, do konce 2. světové války. V roce 1950 budova připadla Církvi československé husitské, která ji opět přestavěla. Naposledy byl exteriér i interiér synagogy rekonstruován ještě po roce 1990. Celkový vzhled ale zůstal zachován dodnes, pouze nahoře přibyly kříž a kalich. Kromě husitské církve tu nyní má bohoslužebnu také Korejská církev v Praze.

Kdo byla Lenka Reinerová? Spisovatelka Lenka Reinerová je považována za poslední představitelku německé literární scény v Praze. Narodila se v roce 1916 v Karlíně, ale po hrůzných zkušenostech z války se už do Prahy nevrátila. S manželem se přestěhovali do jeho rodné Jugoslávie, zpět do Československa ji přivedla až nemoc chotě. Spisovatelka tu vystupovala na významných akcích, například na kafkovské konferenci nebo na shromáždění svazu novinářů, ale byla za to pronásledována režimem. Její knihy vycházely hlavně v NDR, u nás teprve od roku 2001. Až do své smrti v roce 2007 se účastnila veřejných čtení svých textů a dalších kulturních akcí.

Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN