Karlín žije
26.4.2017

Karlínská kasárna

ilustrační foto

Místo, kde se vystřídaly tři armády – nejprve rakouská, později československá a nakonec i česká. Obrovský komplex najdete mezi dnešními ulicemi Křižíkova, Vítkova a Prvního pluku.

Vojáci kdysi bývali ubytovávaní v prostorách bývalých klášterů, které nebyly v dobrém stavu. Ve čtyřicátých letech 19. století se začaly ve Vídni hromadit stížnosti na špatné ubytovací podmínky. Dvorská válečná rada tedy rozhodla o výstavbě nových kasáren, pro niž vybrala Karlín. A proč právě toto místo? Praha byla tehdy ještě obklopená hradbami. Pozemek v jejich těsné blízkosti se proto jevil jako vhodný kvůli případné obraně města.

Kasárny zřídil císař Ferdinand I. Dobrotivý v roce 1845. Až do roku 1918 nesly jméno po něm, Ferdinandova kasárna. Později je přejmenovali na Karlínská kasárna Jana Žižky z Trocnova. V době svého vzniku kasárny patřily k největším v českých zemích. Budovy o pěti poschodích dokázaly poskytnout střechu nad hlavou dvěma tisícům vojáků. Celé století, až do roku 1951, zde sloužili ženisté. Šlo o armádní posily, které nebyly určené k samotnému boji. Ženijní vojska se starala o technické prostředky a stavby, bez nichž by se bojové jednotky neobešly. Obvykle odstraňovala nepřátelské zátarasy nebo kryty a zároveň stavěla vlastní. Jejich úlohou byla také stavba provizorních zásobovacích či přesunovacích cest, například pontonových mostů.

Za druhé světové války prostory sloužily, podobně jako třeba Základní škola na Lyčkově náměstí, pro potřeby třetí říše – wehrmachtu. Budovu v minulosti využívaly také různé armádní spolky nebo policie. Uvažovalo se dokonce o její přestavbě na justiční palác. Dnes má však objekt dostat zcela jiný ráz, než míval od svého vzniku. Z vojenských kasáren se stanou „kasárny kultury“. Na nádvoří se mají pořádat koncerty, promítání filmů, vyrůst by tu mělo dětské či nohejbalové hřiště. Uvnitř objektu má být kavárna a galerie.

Věděli jste, že...

  • V karlínských kasárnách absolvoval povinnou vojenskou službu druhý komunistický prezident Československa Antonín Zápotocký.
  • Dnes je budova na seznamu kulturních památek České republiky.
  • Kasárny mají rozlohu až jeden hektar. Součástí komplexu býval například bazén, hudební sál nebo vězení.
Karlínská kasárna dnes - západní křídlo; autor: Petr Vilgus – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0
Kasárna z pohledu křižovatky ulic Křižíkova a Prvního pluku; autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0,
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN