Karlín žije
24.1.2017

Jak karlínské zastávky ke jménu přišly

Stanice metra Křižíkova

Chodíme okolo nich každý den a jejich názvům nepřikládáme žádný význam. Jsou to pro nás jen tramvajové zastávky či stanice metra, nic víc. Víte, podle čeho nebo koho se jmenují karlínské zastávky?

Florenc

S názvem Florenc se setkáváme už od 15. století, kdy se do této části Prahy nastěhovali Italové z Florencie – předpokládá se, že v tom bude nějaká souvislost... V roce 1974 vznikla na Florenci stanice metra C, ale až do roku 1990 se jmenovala Sokolovská. Název dostala podle významné bitvy druhé světové války, bitvy u Sokolova. Ta se odehrála roku 1943 a poprvé v ní stáli bok po boku českoslovenští a sovětští vojáci. Právě tento výjev je znázorněný na kamenné mozaice ve vestibulu. Někteří architekti s humorem tvrdí, že stanice metra Florenc by mohla být geologickým muzeem, když je tu tolik různých nerostů z bývalého východního bloku...

Křižíkova

František Křižík byl český technik a vynálezce, který zdokonalil elektrické tramvaje a jako první je začal provozovat v Česku. V roce 1891 založil soukromou společnost Elektrická dráha na Letné v Praze a jejím prostřednictvím sezónně provozoval tramvajovou dráhu až do roku 1900 (za účelem zkušebním a propagačním). Jeho elektrická tramvaj byla první nejen v Praze, ale v Česku vůbec. Kromě ní postavil také tři elektromobily, elektrickou mlátičku a elektrické lokomotivy. Není divu, že se mu občas říká český Edison!

Křižík své dětství prožil v chudobě, takže si nemohl dovolit složit tehdy zpoplatněnou maturitu. Na ČVUT ho naštěstí přijali jako mimořádného posluchače. Jeho diferenciální oblouková lampa znamenala obrovský triumf a Křižík prodal její patent do zahraničí. Ze získaných peněz si v Karlíně roku 1884 otevřel svou vlastní továrnu. Dožil se úctyhodných 94 let a je pochovaný na Slavíně.

Urxova

Kdo byl Eduard Vincenc Urx? Narodil se ještě v době Rakousko-Uherska, roku 1903, působil jako český a slovenský novinář, komunistický politik, literární kritik a básník. Vystudoval gymnázium ve slovenském Ružomberku a ve studiu pak pokračoval na Karlově univerzitě. Po studiích se připojil ke KSČ. Za svůj život stihl mnoho: byl u založení časopisu DAV (slovenský levicový časopis), pracoval jako šéfredaktor Rudého práva, po okupaci stál v popředí prvního ilegálního vedení KSČ, organizoval ilegální práci a zabezpečoval spojení s moskevským vedením. To nakonec vedlo k jeho zatčení gestapem roku 1941 a popravení v koncentračním táboře Mauthausen v roce 1942.

Invalidovna

Sice stojí na samém kraji Karlína, ale mnozí ji jako jeho součást vnímají, a tak jsme ji sem také přidali. Ani zastávka na trase metra B, ani ta tramvajová se původně nejmenovaly Invalidovna. Oběma se říkalo Hakenova – podle bývalého předsedy KSČ Josefa Hakena. Současný název dostaly až roku 1990. Jmenují se podle nedaleké barokní budovy z 18. století, která původně sloužila jako domov pro téměř 4 000 válečných invalidů s rodinami. V jejich blízkosti je také jedinečné sídliště Invalidovna, o němž jsme vám psali minulý týden.

Eduard Urx (Foto: https://www.phil.muni.cz/fil/scf/komplet/urx.html )
František Křižík
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN