Karlín žije
17.5.2017

I v Karlíně najdete letní kino, a to v areálu Národního domu v Kaizlových sadech

ilustrační foto

Za hustým porostem se skrývá krásná postsecesní budova, která momentálně slouží Českému rozhlasu.

Na přelomu 19. a 20. století bylo v módě stavět národní domy. Šlo hlavně o projev silného patriotismu. Poté, co byl Karlín roku 1903 povýšen na město, nemohla samozřejmě ani zde chybět budova, jaká tehdy již stála třeba na Královských Vinohradech, Žižkově či v Nuslích.

A tak se v roce 1910 začal v Kaizlových sadech stavět nádherný dům, jenž se měl v budoucnu stát svědkem několika historických událostí. Pouhý rok od zahájení stavby tu byla 1. května otevřena restaurace, jejíž součástí byla kavárna, herna a kuželkárna. Slavnostní kolaudace budovy se však konala až 18. června 1911 za hojné účasti pražské i karlínské honorace.

Události, které změnily chod Československa

V Národním domě v Karlíně se odehrála také významná událost, jež ovlivnila osud tehdejšího Československa. Několikaleté neshody uvnitř Československé sociálně demokratické strany dělnické vyústily v roce 1920 v její definitivní rozkol. Levicově orientovaná část začala formovat samostatnou politickou sílu – Komunistickou stranu Československa. A právě v této budově se 14. až 16. května 1921 konal její první ustavující sjezd. Událost československého dělnického revolučního hnutí v Národním domě sjednotila české, slovenské, maďarské a ukrajinské komunisty.

Jak už jsme dříve psali, existence československé komunistické strany je spjata také s restaurací U Zábranských, kde byly v roce 1920 položeny její základy.

Symbol patriotismu sloužil svému účelu až do konce první republiky. Před začátkem druhé světové války Národní dům odkoupil tehdejší Československý rozhlas, avšak poprvé odsud vysílal až po ní. Ve válečných letech totiž budovu okupovali Němci a vysílalo odsud německé Radio Melnik.

Letní kino Regina

Od června do září můžete navštívit zahradu budovy, kde se konají pravidelná promítání filmů. Místo si tu najde až 350 lidí a cena lístku se pohybuje od 50 do 90 korun. Program by se měl včas objevit na stránkách Karlínského filmového léta nebo na stejnojmenném facebookovém profilu.

Josef Sakař

Architekt, který projektoval Národní dům v Karlíně, byl žákem Josefa Zítka, stavitele Národního divadla. Josef Sakař navrhl též budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a podílel se na návrhu budovy České eskomptní banky (dnes sídlo Komerční banky).

Věděli jste, že...

  • Náklady na stavbu Národního domu v Karlíně se vyšplhaly do výše 460 000 korun a dalších 50 000 bylo vyčleněno na jeho interiér.
  • Budova byla roku 1978 zařazena mezi národní kulturní památky.
  • K budově přiléhaly dvě verandy. V jedné z nich bývala zahradní restaurace, jež dokázala pojmout až 2 000 lidí.
  • Ulice, na níž stojí dnešní Český rozhlas, se v minulosti nazývala Strossmayerova, od roku 1933 Vitoldova a od roku 1952 nese jméno Hybešova.
Český rozhlas Regina - Foto: Eva Dvořáková
Máte zájem o pronájem kancelářských prostor v novém karlínském projektu Butterfly?
Kontaktujte nás!
AFI EUROPE Czech Republic

DEVELOPER, PRONÁJEM
AFI EUROPE Czech Republic
Jankovcova 1037/49, Praha 7, 170 00 Czech Republic
+420 255 743 111, http://www.afi-europe.eu, afi@butterfly-karlin.cz

Kateřina Holická
+420 604 285 499
katerina.holicka@afi-europe.cz

Helpdesk - Informační systém společnosti Rilancio
PO & BOZP

 
Kontaktní formulář

Položky označené * jsou povinné
 
Podmínky užití webu a zveřejněných informací

Popisy a informace obsažené v jakékoliv části tohoto webu a jeho dokumentů, případně postoupené písemně nebo ústně, týkající se samotné budovy nebo její hodnoty, se nemají vykládat jako spolehlivá prohlášení nebo stanovení skutečností o budově. Fotografie a zobrazení jsou ilustrativní a nemusejí odpovídat skutečnosti. Veškeré rozměry nebo dálkové údaje jsou jen přibližné.

Zásady použití osobních údajů

Vyplněním a odesláním kontaktního formuláře uděluji ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas se zpracováním svých osobních údajů, a to: jména, příjmení, telefonu, e-mailové adresy a údajů o komunikaci se mnou, a to formou elektronické databáze ze strany společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., IČO: 25667441, jakožto správce osobních údajů, společnosti AFI EUROPE N.V., registrační číslo: 34218161 a dalších finančně propojených společností skupiny AFI EUROPE, subjektů s ní spřízněných či jejích smluvních partnerů, a to za účelem marketingového využití. Souhlas uděluji dobrovolně, na dobu neurčitou. Jsem si však vědom, že tento souhlas mohu kdykoliv odvolat, a to na základě písemného oznámení doručeného společnosti AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., jakož i dalších práv vyplývajících ze zákona o ochraně osobních údajů.

left Butterfly - kanceláře v Karlíněopen right
CS EN